Zasada 84 świec: jak otworzyć biznes świecowy?

Dziś o zasadzie “84 świeczek”, która pochodzi z zagranicznego materiału o biznesie świecowym. Czyli jak zabrać się za budowę swojego biznesu świecowego. O tym jak kreować i tworzyć biznes w kilku prostych krokach. Czyli najpierw jakość świec a potem prowadzenie biznesu. Myśl w dużej skali i twórz swoje imperium świecowe.

Poznaj tajniki tworzenia świec

Jeśli chcesz uruchomić udany biznes świecowy, najważniejsze jest poznanie technologii oraz materiałów i surowców. Bez wiedzy i przede wszystkim doświadczenia w procesie produkcji nie ma mowy o sukcesie.

Rynek się rozwija jednak to nie oznacza, że możesz produkować słabej jakości świece, a tym bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Robienie świec to nie tylko zalanie woskiem słoika z knotem. To znacznie więcej.

Skup się na robieniu jak największej ilości świec. Testuj różnego rodzaju naczynia, pojemności, zapachy, knoty. Im więcej czasu poświęcisz na robieniu samych świec tym lepiej zrozumiesz proces produkcji oraz zachowania się wosków i dodatków.

Poszukaj ciekawych źródeł z informacjami, książek, poradników czy udaj się na warsztaty lub poznaj innego producenta, który może zgodzi się pomóc tobie w początkowej fazie.

Zasada 84 świec

Czym jest zasada 84 świec? To bardzo proste zadanie. Zrób 84 świece, poznaj proces technologiczny i rozdaj 80 świeczek znajomym. Podpytaj się jak świece się podobają, czy ładnie pachną i czy znajomi i rodzina są zadowoleni.

Rozdawaj na bieżąco wszystko co wyprodukujesz. Na tym etapie nie myśl o sprzedaży, promocji, budowie firmy a jedynie o poznaniu fachu wyrobu świec np. zapachowych.

Jednocześnie poszukuj dostawców materiałów, sprawdź z jakimi surowcami pracuje się tobie najlepiej i, które świece wyszły najfajniejsze. Musisz zadbać o dostęp do wszystkich materiałów, potrzebnych do wyrobu świeczek. Czyli uczysz się produkcji oraz wiesz jak znaleźć najlepszych dostawców, ale wciąż nie uczysz się biznesu.

Ostatnie 4 świeczki przetestuj samemu. Zobacz jak się palą, jak zachowują się woski i dodatki, czy świeca dymi, czy jest bezpieczna i optymalnie utworzona. A może widzisz, jakieś problemy i musisz ponownie wrócić do laboratorium by stworzyć świece na nowo.

Prawo, bezpieczeństwo, badania

Gdy temat tworzenia pięknych świec mamy już ogarnięty warto pomyśleć o spełnieniu wszelkich wymogów prawnych. Karta charakterystyki to tylko początek naszej przygody. Nim wprowadźmy świece w obrót musimy zadbać o wiele elementów i spełnić wszystkie wymagania przed nami stawiane.

Wprowadzenie świec do obrotu – wymagania dla rynku Unii Europejskiej

Analizy właściwości fizycznych i oceny etykiet

Badania świec przeprowadza się zgodnie z następującymi normami EN:

  • Bezpieczeństwo przeciwpożarowe (EN15493)
  • Wymagania dotyczące etykietowania (EN 15494)
  • Wydzielanie sadzy (EN15426)

Analiza chemiczna

  • REACH

Warto być świadomym, że przed producentami świec (w tym świec zapachowych), jest postawione wiele wymogów prawnych do spełnienia. Gdy chcemy jeszcze dodatkowo robić świece do masażu, dochodzą nam kolejne przepisy do ogarnięcia.

Poznanie i spełnienie przepisów prawnych oraz zaplanowanie technologii to początek wejścia do świata biznesu świecowego.

Myśl na wielką skalę – więcej niż 84 świece

Ok, to masz zrobione 84 świece, przetestowane i gotowe do wprowadzenia na rynek? Masz już zatem wiedzę, warto jednak pomyśleć jak będzie wyglądała twoja praca gdy masz nagle do wykonania 200-300 świec tygodniowo?

Zestaw dla początkujących jest fajny, na początek ale nie pomoże on w prowadzeniu biznesu świecowego. Musisz stworzyć własne standardy i przygotować się do produkcji na pełną skalę, gdy zamówienia spływają nagle i masz do wykonania duże ilości.

Inaczej się pracuje gdy dziennie mamy do wykonania dwie świece a inaczej gdy mamy zamówienie na sto. Mówimy tu nie tylko o stanach magazynowych ale przede wszystkim parku maszynowego i sposobu realizacji dużych zamówień.

Nagle dochodzimy do myślenia biznesowego. Ile kosztuje produkcja, jak duża ona jest a jaka może być, maksymalne zamówienia jakie możemy zrealizować dziennie, ile będzie to pracy i czy samemu damy radę to zrobić.

Oryginalny materiał w formie video (j. angielski): https://www.youtube.com/watch?v=tsyv2dPWuIQ