W jakiej temperaturze należy dodawać olejek zapachowy do świecy?

W tym artykule przyjrzymy się nauce stojącej za olejkami zapachowymi i ich wpływem na wydajność świec, omawiając kilka kluczowych koncepcji.

Większość teorii dotyczących działania olejków zapachowych w świecach znalezionych w Internecie jest zwykłym bełkotem. Zazwyczaj opierają się one na czyimś ograniczonym doświadczeniu lub anegdocie.

Świeczki palą się bezpieczniej i równomierniej, gdy olejki zapachowe są dodawane do wosku w odpowiedniej temperaturze podczas produkcji.

Aby uzyskać bardziej stabilną i bezpieczną świecę, dodaj olejek zapachowy do wosku w temperaturze między 85°C a 93°C.

Olejki zapachowe nie tracą swojej jakości, dopóki nie osiągną temperatury wrzenia, która jest znacznie wyższa niż 93°C.

Bezpieczeństwo i dobra praktyka

Temperatura olejku zapachowego to kluczowy czynnik wpływający na bezpieczeństwo oraz jakość świec.

Dodanie olejku zapachowego w odpowiednim zakresie temperatur, od od 85°C do 93°C, pozwala mu bezpiecznie się zmieszać z woskiem, tworząc jednolite świece.

Ogólnie rzecz biorąc, olejek zapachowy jest mieszany z gorącym woskiem i następnie uwięziony w nim, gdy wosk stygnie. Gdy świeca się pali, stopiony wosk w stanie stałym i ciekłym współtworzy ogólny zapach świecy.

Choć istnieje wiele metod poprawy intensywności zapachu, dostosowanie temperatury dodawanego olejku zapachowego nie jest jedną z nich, przynajmniej nie w sposób bezpieczny.

Dodanie olejku zapachowego poniżej dopuszczalnego zakresu grozi powstaniem tzw. kieszeni, które nie zostaną dokładnie wymieszane w całej świecy. Dzieje się tak ponieważ wosk nie osiągnął odpowiedniej temperatury, aby wszystkie dodatk mogły w pełni rozpuścić się w cieczy. Tylko to pozwoliłoby cząsteczkom zapachu skutecznie się rozprzestrzeniać podczas chłodzenia.

Te kieszenie mogą pozostać uwięzione w świecy. Podczas spalania, jeśli otwarty płomień napotka kieszeń olejku zapachowego, istnieje realne ryzyko gwałtownego zapłonu.

Inny objaw tego błędu to „mokre” dno świecy, gdzie zapach gromadzi się na dnie naczynia, co ogranicza intensywność wyrzutu zapachu.

Jedynym rozwiązaniem jest upewnienie się, że cała mieszanka jest podgrzana równomiernie. W takim przypadku można poczekać z dodaniem zapachu, aż wosk będzie odpowiednio nagrzany.