Sprzedaż świec w internecie – mini poradnik na start

Sprzedaż świec w internecie, jest nie tylko opłacalna ale również popularna. Bo nasze piękne świece wykonywane rzemieślniczo, są bardzo poszukiwanym towarem na rynku. Jeśli zaczynasz swój biznes świecowy warto zaplanować swoje kanały sprzedażowe. A może czas na otworzenie własnego sklepu internetowego ze świecami?

Jak sprzedawać świece w internecie, na OLX, allegro, sklep internetowy? O sprzedaży z perspektywy przedsiębiorcy, producenta, firmy.

Zaplanuj z nami swoje kanały sprzedażowe

Czy wiesz gdzie chcesz sprzedawać oraz jak będziesz promować swoje świece? Czy myślisz poważnie o budowaniu własnej marki oraz rzeszę stałych klientów?

Gdy masz już świece gotowe, na nich naklejone swoje etykiety oraz wiesz jak pakować i wysyłać towar to czas na sprzedaż. Na początku pomyśl co wyróżnia twój towar? Czy są to wyjątkowe zapachy, ciekawe formy a może najwyższej klasy doznania.

Swoją wyjątkowość warto przedstawić w ofercie sprzedażowej i opisach. Bo konkurencja jest spora i musimy nieźle się napracować by odnieść sukces. Ale wiele osób przed Tobą poszło już tą drogą i prowadzi dziś bardzo dochodowy biznes świecowy.

Sprzedaż świec w internecie

Sprzedaż świec w internecie jest najszybszym sposobem na generowanie zysku. Otrzymujemy dostęp do nieskończonych rynków oraz wielkiej rzeszy klientów. Tylko od naszych umiejętności, wiedzy oraz zaangażowania zależy ile świec uda się nam sprzedać.

Możliwości sprzedaży jest tak wiele, od prostej sprzedaży na Facebook’u, aż po własną stronę i sklep online. Nie wiesz jak zacząć swoją sprzedaż w internecie? Nic nie szkodzi ten artykuł jest przygotowany specjalnie dla Ciebie.

Oferta świec handmade – detaliczna czy hurtowa?

Warto przygotować ofertę detaliczną dla przysłowiowego „kowalskiego” oraz ofertę hurtową dla firm. Nie ma co ograniczać się do jednego rodzaju sprzedaży. Czasem lepiej sprzedać cały magazyn za jednym zapasem, niż pojedyncze produkty.

Sprzedaż B2B (od firmy dla firmy) pozwala na budowanie swojej pozycji wśród hurtowni, sklepów oraz drogerii. Często są to zamówienia po 100, 200 a nawet 1000 świec (przy małej produkcji). Takie zamówienie da nam pracę na kilka miesięcy oraz zapewni przypływ gotówki.

Dobrym pomysłem może być robienie świec na ważne rodzinne wydarzenia. Przykładem nie będzie ślub i wesele gdzie zamówienia mogą przekroczyć 100 sztuk. Świece mogą wylądować na stołach, ale są również świetnym pomysłem na prezent od pary młodej dla gości. Więcej informacji o świecach na ślub i wesele.

Zadbaj o doznania klientów!

Świece to nie tylko źródło światła i zapachu, to przede wszystkim przeżycie i cudowne doznanie obcowania z płomieniem. Nie zapomnij, że sprzedajesz wyjątkowość, zadbaj więc o świetne fotografie świec oraz nietuzinkowe opakowanie.

Dobra fotografia to połowa sukcesu. Chcesz by twoje świece się świetnie sprzedawały, to również powinny się one świetnie prezentować na zdjęciach.

Eleganckie a może eko, wybór jest szeroki. Ważne jednak by świece były zapakowane nie tylko pięknie ale bezpiecznie. Chcemy by doszły one do naszych klientów w całości.

Dobrym pomysłem, może być również obdarowanie klienta kartką pocztową, zakładką do książek lub naklejką. Takie drobiazgi sprawiają, że klient jeszcze cieplej myśli o naszej marce i chętniej robi ponownie zakupy.

Gdzie sprzedawać świece on-line?

To przechodzimy do kanałów sprzedażowych. Czyli gdzie i w jakiej formie oferować nasze świece ręcznie robione. Na jakie działania warto się zdecydować, a czego nie warto robić. Pamiętajmy, że my jako właściciele jesteśmy z jednej strony odpowiedzialni, za produkcję ale również za promocję i rozwój naszej marki świecowej.

Warto już teraz pomyśleć, czy będziemy sprzedawać świece tanie a może produkt premium? Jak ma wyglądać prezentacja naszego produktu oraz jak będzie wyglądało jego zapakowanie.

Sklep internetowy ze świecami

W dzisiejszych czasach posiadanie własnej strony internetowej to podstawa. Jeśli chcemy budować silną markę świecową, to musimy mieć własne miejsce w internecie. Bez strony i sklepu internetowego, będzie nam ciężko zbudować zaufanie oraz przedstawić ofertę detaliczną i hurtową.

Dedykowany sklep internetowy z najwyższej półki to kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Ale sklep ecommerce na start nie musi być drogi. Prosty sklep internetowy ze stroną i blogiem, może kosztować tyle co wypad do kawiarni na lunch.

Nie mówimy tu o platformach, które słabo wypadają w internetowych przeglądarkach. Mówimy o pełnowartościowym sklepie na start, dla każdego.

Najważniejsze zalety własnego sklepu internetowego:

  • Nasza nazwa, nasza marka, naszego logo. Sprzedajemy jako my nasze świece. Czyli, nikt nam nie zabroni sprzedaży oraz nie będzie ograniczać naszych treści. To co piszemy w naszym sklepie zależy do nas, tak samo nasze zdjęcia oraz oferta.
  • To my decydujemy w jaki sposób wygląda nasza oferta
  • Ruch generowany przez sklep jest nasz, a użytkownicy bezpośrednio kontaktują się z nami.
  • Budujemy markę świec oraz powiększamy świadomość klientów
  • Na własnej stronie nie konkurujemy z konkurencją

Warto wybrać dedykowane rozwiązanie, które dobrze indeksuje się w internecie oraz daje nam swobodę działania. Dobrym pomysłem będzie pisanie bloga tematycznego, o naszych świecach i wszystkim co dzieje się w firmie. Taki blog, pomoże nam promować się w wyszukiwarce Google na różne słowa kluczowe, jednocześnie pomoże w przybliżeniu firmy klientowi.

A nie tak daleko jest od czytania ciekawej treści do zakupu świecy. Czy to zakup na próbę, czy duże zamówienie – sklep internetowy pozwoli na przeprowadzenie transakcji.

Marketplace, jak Allegro czy Shoppe

Sprzedaż w internetowym market-place ma jedną zasadniczą zaletę, jest to ruch oraz otrzymanie dostępu do klientów. Z drugiej strony jest to walka z ceną, pobieranie prowizji oraz trudne przebicie ze swoją ofertą.

Na takiej platformie Allegro czy Shoppe liczy się szybkość wysyłki i niestety najniższa cena. Produktów i sprzedających jest bardzo dużo. Ba nawet świec podobnych jak nasze mogą być setki a nawet tysiące. Znaczna część klientów szuka tu produktów najtańszych, a nie koniecznie najlepszych i najtrwalszych. Tam gdzie walczymy ceną ograniczamy nasz zysk i opłacalność.

Sprzedaż 100 produktów miesięcznie na marży 3zł, zapewni nam dużo pracy ale mały zysk. Nikt z nas chyba nie planuje za cały miesiąc pracy zarobić 300-500zł? Za taką kwotę nie przeżyjemy, nie mówiąc o zbudowaniu silnej pozycji rynkowej.

Platforma Etsy sprzedaje świece

Sporo ręcznie wykonywanych rzeczy sprzedaje się świetnie na Etsy. Tu możemy zawalczyć o sprzedaż na rynkach międzynarodowych. Jest to podobne rozwiązanie do Allegro, jednak znacznie bardziej promuje produkty rzemieślnicze.

Zadbaj o odpowiednie zdjęcia oraz opisy w języku angielskim, a rynek międzynarodowy chętnie przyjmie każde ilości świec.

Ogłoszenia OLX

To świetne miejsce do pokazania swojego rękodzieła oraz dobrego opisania naszej oferty. Tu prawdopodobnie wszyscy zaczynają swoją przygodą ze sprzedażą w internecie. Zadbaj o ładne zdjęcia i dobre opisy, które przedstawią daną świecę oraz szerzej opowiedzą o ofercie.

Sprawdź jakie oferty wystawia konkurencja, jakich świec brakuje i jak możesz zwiększyć swoją ofertę. Dobrze jest tu zaoferować zestawy, pojedyncze świece oraz ofertę dedykowaną dla większych zamówień.

Facebook – ogłoszenia, sklep i nasz fanpage

Kolejne miejsce gdzie nie może nas zabraknąć to facebook. Tu warto prowadzić własny fanpage oraz sklep internetowy (za darmo). Osoby, które polubią naszą stronę, mają dostęp również do platformy zakupowej.

Warto również zainwestować w reklamy facebook (posty sponsorowane). Tu zarówno możemy budować zasięg dla naszego fanpage jak i próbować prowadzić sprzedaż konkretnych produktów.

Nie zapomnij również o pokazaniu naszych produktów w Marketplace jak i na grupach kupię/sprzedam.

Instagram bo zdjęcia sprzedają świece

Sprzedaż świec w internecie to nie tylko sklepy i ogłoszenia. Instagram to kolejne świetne narzędzie do promocji oraz zdobywania nowych klientów. Prowadząc nasze konto, musimy zadbać o dobrej jakości fotografie z naszymi produktami oraz ciekawe opisy. Z jednej strony budujemy naszą społeczność, z drugiej zachęcamy do zakupu pięknej świeczki.

Do zdjęć dodaj opisy, nie bój się prezentować swojego produktu w użyciu. Jesteś na urlopie, to świetnie zrób zdjęcie swojej świecy na piasku nad morzem, czy na pięknej leśnej polanie. Zdjęcia potrafią wygenerować duży ruch oraz sprzedaż.

To również bardzo dobry kanał budujący świadomość marki. I nagle Twoje świece są towarem poszukiwanym!

Sprzedaż świec w internecie, a reklama Google

Warto pomyśleć o reklamie Google, kierującej do naszego sklepu internetowego. W ten sposób promujemy nasze produkty ale również pokazujemy się w internecie. Google będzie dobrym pomysłem na promocję oraz generowanie sprzedaży.

Najważniejsze by w odpowiedni sposób przedstawić ofertę, zaprezentować dobrze świece oraz wygenerować sprzedaż. Jeśli coś nie działa, dokonuj zmian (to nic w internecie nie kosztuje).