Jak zrobić świece zapachowe: mini przewodnik krok po kroku

Samodzielne zrobienie świec zapachowych to niebywała przygoda oraz przyjemność stworzenia własnej świecy. Tak przygotowana świeca ma nie tylko walory wizualne i zapachowe ale przede wszystkim pozwala na obdarowanie najbliższych własnoręcznie wykonanymi świecami. Czy do domu, czy na prezent – piękna zapachowa świeca to świetny pomysł na obdarowanie siebie lub najbliższych.

Przygotowanie do robienia świecy zapachowej

Chcesz zrobić jedną a może więcej świec? Warto się przygotować do całego procesu, który mimo, że jest prosty wymaga nie tylko narzędzi i składników. Odpowiednie przygotowanie miejsca praca jest podstawą rozpoczęcia przygody z własnoręcznym robieniem świec zapachowych.

Zanim zaczniesz tworzyć świece, ważne jest, aby przygotować swoją przestrzeń roboczą, zwłaszcza, że ​​praca z woskiem może być dość brudna! Upewnij się, że masz czystą, płaską powierzchnię do pracy a pomieszczenie, w którym będziesz robić świece jest dobrze wentylowane.

Upewnij się również, że masz gotowe pojemniki i knoty, ponieważ proces może przebiegać znacznie szybciej, niż początkowo można by się spodziewać.

Topienie wosku – metoda dwóch naczyń

Podstawowym sposobem jaki możemy wykorzystać do topienia wosku może być metoda dwóch naczyń. Możemy wykorzystać np. dwa garnki (mniejszy i większy). Do większego garnka wlewamy wodę a mniejszy wstawiamy do wody.

Taki zestaw wstawiamy na naszą kuchenkę i włączamy wodę. Do pustego mniejszego garnka wkładamy wosk, który będziemy chcieli użyć do produkcji naszych świec. Ogrzana od kuchenki woda podgrzeje wewnętrzne naczynie, które podgrzeje nasz wosk.

Sam proces jest bardzo prosty ale również dość czasochłonny. Warto korzystać z termometru kuchennego w celu nadzorowania temperatury naszego wosku.

Wlej odmierzony wosk do garnka grzewczego. Podgrzej wosk do 70°C delikatnie mieszając. Nie pozwól by temperatura wosku przekroczyła 80°C.

Proces topnienia wosku zajmuje tylko 10 do 15 minut. W tym przykładzie umieściliśmy szklaną miskę na patelni wypełnionej do połowy wodą.

Osadzanie knota i zalewanie

To już ostatni etap procesu produkcji. Gdy mamy roztopiony wosk musimy osadzić w naszym naczyniu knot. Knot najlepiej przykleić za pomocą specjalnej taśmy dwustronnej lub kleju na gorąco. Nasz knot powinien być usytuowany w środku naczynia.

Przy większych świecach może być wymagane użycie dwóch lub więcej knotów. Gdy knot znajduje się w naczyniu pozostaje nam zalanie naczynia woskiem. Najlepiej zalać naczynie do 3/4 swojej objętości. Knot warto unieruchomić na środku w centralnym miejscu by nie dopuścić do jego przesunięcia.

Gdy nasz wosk zastygnie, dodatkowo możemy nasze świece włożyć na noc do lodówki. Tak potraktowany wosk stanie się twardy i gotowy do użycia.