Gdy rozpoczynamy wyrób naszych własnych świec zapachowych musimy oczywiście zadbać o odpowiedni zapach. I tu pojawia się pytanie, czy wybrać olejki eteryczne a może zapachowe? W artykule poruszyliśmy podstawowe właściwości olejków w odniesieniu do produkcji świec zapachowych.
Popularność świec zapachowych gwałtownie wzrosła ostatnimi laty, przysłaniając ich bezzapachowe odpowiedniki. Pierwotna rola świeczki zmieniła się, od bycia źródłem światła do emisji zapachów oraz tworzenia unikalnego klimatu.
Dziś świeczka jest traktowana jako produkt ekskluzywny, który ma za zadanie odmienić jakość naszego życia w tym pełni szczególnie ważne role w medytacji czy odpoczynku.
Wybór zapachu do naszego domu czy biura jest prosty. Możemy wybierać z tysięcy producentów, którzy udostępniają coraz to nowsze wersje swoich świec. Prawdziwym wyzwaniem jest właściwy wybór składników dla tego zapachu.
Zasadniczo istnieją dwie opcje – olejki zapachowe (syntetyczne) oraz olejki eteryczne, i toczy się wiele dyskusji na temat tego, który z nich jest lepszy.
Świece z olejkami eterycznymi i olejkami zapachowymi różnice w cenie
Olejki eteryczne pozyskiwane są z materii roślinnej, dlatego proces ich produkcji jest stosunkowo intensywny oraz czasochłonny, co powoduje, że olejki eteryczne są droższe (w większości przypadków).
Oprócz tego, że same olejki są droższe, świece z olejkami eterycznymi wymagają większej objętości olejku, aby stworzyć odpowiedni profil zapachowy. Jeśli używasz droższego oleju w świecy, masz gwarancję, że twoja końcowa świeca będzie droższa.
Chociaż świece z olejkami eterycznymi są droższe, niektóre olejki eteryczne mają wyraźne korzyści z aromaterapii, które sprawiają, że ich cena jest bardziej niż warta zachodu.
Co wybrać do twoich świec: olejki syntetyczne czy olejki eteryczne?
Jeśli chcesz aby zapach świec unosił się w całym domu wybierz olejki zapachowe. Są one specjalnie przygotowane pod produkcję świec zapachowych. Ich zapach będzie intensywniejszy i bardziej naturalny (zbliżony do rzeczywistego).
Olejki eteryczne możesz użyć do świec gdy walory zapachowe nie są tak istotne. Wyczuwalność olejków eterycznych jest w odległości do 1 metra od świecy. Takie rozwiązanie, może być idealne jeśli pragniesz cieszyć się światłem świecy bez bardzo mocnego zapachu.
Użycie olejków eterycznych w świecach
Mimo niektórych opinii, olejki eteryczne mogą być wykorzystywane do produkcji świec, ale wymagają one bardziej zaawansowanego podejścia niż syntetyczne zapachy.
Aby z powodzeniem integrować olejki eteryczne z linią produktów lub po prostu produkować je w domu, kluczowe jest zrozumienie ich pochodzenia i właściwości.
Olejki eteryczne stanowią atrakcyjną opcję dla wielu rynków, od kosmetyków po żywność i farmaceutyki. Dlaczego? Ponieważ posiadają różnorodne właściwości, które mogą być przydatne do różnych celów produktowych.
Wszystkie olejki eteryczne pochodzą z różnych części roślin, takich jak kwiaty, liście, kłącza, nasiona, owoce, drewno i kora. Na przykład, olejek lawendowy pochodzi z kłosów kwiatów lawendy, a olejek z liści eukaliptusa z liści tego drzewa.
Proces produkcji olejków eterycznych polega na destylacji, w której ciepło i para są przepuszczane przez części roślin w celu uwolnienia olejku. Istnieją również olejki absolutne, które są ekstrahowane za pomocą rozpuszczalnika, a nie destylowane z parą wodną.
Ceny olejków eterycznych mogą się różnić, ponieważ niektóre z nich są trudniejsze do wyodrębnienia lub wymagają większej ilości surowca.
Najpopularniejsze olejki eteryczne powstają z:
- Kłosy kwiatów lawendy
- Nasiona kolendry
- Liście eukaliptusa
- Kora cynamonu
- Skórka cytryny
- Kłącza imbiru
Dopracuj swój produkt do perfekcji
Niezależnie na jakie olejki się zdecydujesz, warto dopracować swój produkt do perfekcji. Tak by zapach i doznania z palenia świecy zapachowej było wyjątkowe. Warto również zadbać by olejki użyte do świecy nie wydzielały szkodliwych substancji podczas palenia.
W szczególności ważne będzie zbadanie jak wygląda proces spalania olejków eterycznych. Olejki syntetyczne – zapachy do świec są bezpieczne i idealnie stworzone do produkcji świec.
Gdy masz już gotowe perfekcyjne świece, zadbaj o odpowiedni logotyp oraz projekt graficzny. Klienci kupują oczami i nasze świece muszą się “wyróżniać z tłumu”. Warto również przetestować różne rodzaje etykiet.
Handel świecami to również specjalne świece sezonowe wyprodukowane z różnych okazji.
A gdy wszystko jest gotowe a twoje świece mają wszelkie dokumenty i badania czas rozpocząć sprzedaż.
Zobacz również: